No to dzisiaj przepis na sos umami, którym mogłabym polać całe swoje życie. I cóż za życie pełne smaku by to było!
A tak na serio, to sos umami z masła orzechowego, płatków drożdżowych i sosu sojowego towarzyszy mi już od tak dawna, że połączenie tych 3 ukochanych składników wydaje mi się oczywiste. Jednak już dawno temu nauczyłam się, że nic nie warto brać za pewnik, więc dzisiaj podzielę się z Wami tym moim uniwersalnym przyprawiaczem jedzenia.
Swoją drogą wszystkie 3 składniki z osobna wymieniam w swoim wpisie „Jak dodać smaku roślinnym potrawom”, więc nic dziwnego, że ich kombo robi taką dobrą robotę.
Z czym dobrze pasuje sos umami?
- na zimno i na ciepło jako omasta do strączków: od bobu, przez groszek po ciecierzycę. Dodaj jeszcze trochę zieleniny (kolendry lub szczypiorku, prażone nasiona i skrop cytryną, a nie wiem, kto takich strączków odmówi)
- na ciepło jako sos do makaronów azjatyckich (dorzuć tyko podsmażone warzywa z tofu i mamy gotowy ekspresowy posiłek)
- na zimno do sałatek i miksów z patelni
Jeśli nadal nie jesteście przekonani, pozwólcie, że przytoczę swoją pacjentkę, z którą pracowałam jakiś czas temu. Pod koniec wystawionej na Facebooku opinii pisze tak:
O właściwościach płatków drożdżowych:
Płatki drożdżowe oprócz wspaniałego smaku mają sporo dodatkowych benefitów zdrowotnych, o których pisałam już kiedyś na swoim Instagramie:
Sos umami
2
5
minutes3
minutes130
kcalCały przepis pozwala na przygotowanie 2 porcji sosu. Kaloryczność 1 porcji uwzględnia wszystkie poniższe składniki w wymienionych ilościach. *1 porcja samego sosu wnosi 10g białka.
Składniki
duża łyżka masła orzechowego (25 g)
1 łyżka sosu sojowego
2 łyżki płatków drożdżowych (25 g)
2-5 łyżek wody (20-70 g)
Sposób przygotowania
- Sos na ciepło – bardziej kremowy w smaku
- Wszystkie składniki i 70g wody zagotuj w rondlu i gotuj na małym ogniu 2-3 minuty.
- Po tym czasie zblenduj sos, żeby uzyskać maksymalnie kremową i gładką konsystencję.
- Sos na zimno – bardziej charakterny w smaku
- Wszystkie składniki i około 20-30g chłodnej wody zblenduj w małym pojemniku.
- Jeśli obawiasz się, że Twój blender jest za duży na małą ilość sosu, użyj ciepłej wody i całość wymieszaj dokładnie widelcem lub trzepaczką przez 2-3 minuty.
- Moja propozycja podania
- Ugotuj paczkę bobu (ok. 450g), odsącz. Jeśli masz ochotę możesz bób obrać, ale można go też zjeść z łupinkami.
- Bób wymieszaj z sosem, dodaj kolendrę (jeśli nie lubisz kolendry, użyj szczypiorku), skrop sokiem z limonki lub cytryny.
- Całość przed podaniem posyp gorącymi, sprażonymi nasionami (sezamem lub pestkami dyni).
Okiem dietetyka
- Ten posiłek składa się głównie z produktów niskoprzetworzonych, ma sporo wartości odżywczych i dobry stosunek kaloryczności do nasycenia – jedz go intuicyjnie (bez potrzeby ograniczania ilości) i przyrządzaj tak często, jak masz na to ochotę.
- 1 porcja z tego przepisu będzie dobrym źródłem białka oraz tłuszczu.
- W zastosowaniu jako główny posiłek – warto go uzupełnić o produkt pełnoziarnisty (np. brązowy makaron lub kaszę), białkowy (np. tofu lub bób) i warzywa (np. podany z boku brokuł).
Zastanawiasz się skąd dlaczego udzielam takich, a nie innych porad? Przeczytaj “Przewodnik o blogu” i poznaj zasady, które są fundamentem zamieszczanych przeze mnie przepisów i komentarzy “okiem dietetyka”.
Różnica w sosach: ten bielszy jest zagotowany, ciemniejszy jest po prostu zblendowany
Wariacja na temat sosu umami (z wykorzystaniem masła migdałowego) i dowód, że ten sos towarzyszy mi od dawna:
Spodobał Ci się przepis “Sos umami”? Przeglądnij w takim razie jeszcze inne pomysły na zdrowe i roślinne sosy:
Roślinny sos pieczarkowo-śmietankowy
Roślinny sos pieczarkowo-śmietankowy jest przepyszny, sycący i w przeciwieństwie do klasycznego sosu pieczarkowego- zapewnia bardzo solidną porcję warzyw.
Najprostsze pesto pomidorowe
Przedstawiam Wam moje ostatnie uzależnienie: przepyszne, intensywne w smaku i śmiesznie proste do zrobienia pesto pomidorowe.
Alternatywa dla majonezu
Jak sprawić, że omasta do sałatek z tłustej i zamulającej stanie się odżywcza i wartościowa? Już Wam mówię.
Wegański sos serowy
Próbowałam kilku przepisów na sery wegańskie, ale żaden mi nie smakował. Na szczęście zrobiłam wegański sos a’la serowy z ziemniaka. Wyszedł szałowy.
Aksamitny sos z fasoli i orzechów ze szpinakiem
Sos z fasoli jest prosty: całość przygotowuje się w jednym blenderze. Jest zdrowy: skład tego posiłku jest idealną kombinacją roślinnego dania.
Wegańska piccata
O istnieniu czegoś takiego, jak sos piccata dowiedziałam się zaledwie kilka dni temu. Na tyle mnie zafascynował, że przekopałam się przez masę przepisów w…
Na zdrowie i smacznego,
Diana
Przepis zapisany, muszę koniecznie spróbować! 🙂
Polecam jest świetny!