Roślinna frittata bez jajek? A co to w ogóle jest frittata?
Frittata w swojej oryginalnej formie to zapiekanka jajeczna z dodatkiem warzyw, sera lub szynki. Jest to szybkie danie, z prostych składników, pozwala na przemycenie sporej ilości warzyw i bardzo proste do modyfikacji w zależności od aktualnego stanu lodówki. Nic dziwnego, że od dawna miałam je wpisane w notatniku w sekcji „Jak najszybciej opracować na bloga”.
Tak więc korzystając z pomocy ulubionego od lat bloga Vegan Richa, opracowałam swoją własną recepturę i proporcje, które mi najbardziej odpowiadały. I tak powstała moja roślinna frittata bez jajek, ale za to z dużą ilością pełnych smaku warzyw.
Taka modyfikacja przyda się nie tylko weganom, ale też osobom z podwyższonym stężeniem cholesterolu, bo zwyczajowe 5-6 jajek potrzebnych do przygotowania masy zastępujemy mąką z ciecierzycy, która jako strączek ma działanie obniżające cholesterol.
Wegańska frittata świetnie się sprawdzi w formie:
- weekendowego śniadania,
- treściwej przekąski,
- dodatku białkowego do roślinnego obiadu,
- przekąski alternatywnej do pizzy podczas spotkania ze znajomymi.
Przykłady innych dodatków do frittaty:
- 200g świeżych pomidorów pokrojonych w plastry
- 100g liści szpinaku
- 2 ząbki przeciśniętego przez praskę czosnku
- 3 ziemniaki pokrojone w łódeczki
- 1 czerwona cebula
- garść siekanego jarmużu
- garść siekanych orzechów włoskich do posypania po wierzchu
- 100g cukinii
- 100g papryki surowej
- 100g brokuła
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- pestki dyni do posypania
- 2 kiełbaski roślinne (np. węgierskie z Dobrej Kalorii)
- 2 plastry wegańskiego sera żółtego (np. Bez Deka Mleka o smakku prazonej cebulki)
- 1/2 bakłażana pokrojonego w plastry i podsmażonego przed dodaniem
- 1/2 opakowania boczniaków
- 2 ząbki czosnku
Roślinna frittata bez jajek
12
kawałków10
minutes1
hour90
kcalCały przepis pozwala na przygotowanie 12 kawałków frittaty. Kaloryczność 1 porcji (1 kawałka) uwzględnia wszystkie poniższe składniki. Pół frittaty to około 500 kcal.
Składniki
- składniki na ciasto :
140 g mąki z ciecierzycy (niepełna szklanka)
200 g wody (3/4 szklanki)
200 g mleka roślinnego, ja używam sojowego wzbogacanego w wapń (3/4 szklanki)
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki płatków drożdżowych (opcjonalnie)
10 g oliwy (1 łyżka)
- dodatki do frittaty:
100 g czerwonej papryki
100 g pora lub cebuli (ja użyłam pora)
garść szczypiorku
5 suszonych pomidorów
garść oliwek
2 łyżki kaparów
1 „kiełbaska” węgierska (45g) z Dobrej Kalorii (opcjonalnie)
1 łyżka rozmarynu
Sposób przygotowania
- Piekarnik nagrzej do 180 stopni.
- Mąkę z ciecierzycy wymieszaj dobrze z wodą, mlekiem solą i płatkami drożdżowymi.
- Warzywa pokrój w drobną kostkę, a suszone pomidory na ćwiartki. Wszystkie warzywa wsyp do miski, a następnie zalej je masą ciecierzycową i wymieszaj.
- Tortownicę albo formę do tarty wysmaruj oliwą lub najprościej – wyłóż papierem do pieczenia i wylej ciasto i posyp rozmarynem. Ja użyłam formy do tarty o średnicy 28 cm.
- Frittatę łącznie pieczemy około godziny. Po 45 minutach otwórz piekarnik i posmaruj oliwą wierzch zapiekanki z pomocą pędzelka i włóż ponownie do końcowego dopieczenia.
- Frittatę pieczemy do momentu mocnego zarumienienia. Środek zapiekanki nie może być płynny. Jeśli używacie formy o mniejszej średnicy od mojej i ciasto wyjdzie grubsze, warto je sprawdzić wykałaczką na samym środku. Frittata jest gotowa, jeśli ciasto nie oblepia drewienka.
Okiem dietetyka
- Ten posiłek składa się głównie z produktów niskoprzetworzonych, ma sporo wartości odżywczych i dobry stosunek kaloryczności do nasycenia – jedz go intuicyjnie (bez potrzeby ograniczania ilości) i przyrządzaj tak często, jak masz na to ochotę.
- 1 porcja z tego przepisu będzie dobrym źródłem białka oraz średniej ilości warzyw.
- Ten posiłek może stanowić zdrową przekąskę między posiłkami. W zastosowaniu jako główny posiłek – warto go uzupełnić o produkt pełnoziarnisty (np. pieczywo lub kaszę) lub zjeść go większą ilość (np. pół frittaty) i uwzględnić dodatkowe warzywa (np. świeże pomidory).
Zastanawiasz się skąd dlaczego udzielam takich, a nie innych porad? Przeczytaj “Przewodnik o blogu” i poznaj zasady, które są fundamentem zamieszczanych przeze mnie przepisów i komentarzy “okiem dietetyka”.
Spodobał Ci się przepis „Roślinna frittata bez jajek”? Przeglądnij w takim razie jeszcze inne pomysły na zdrowe i roślinne śniadania:
Kapuśniaczek
Kapuśniaczek powstał ze spontanicznej chętki na szybką, ciepłą i kwaśną kolację, ale zadomowił się na stałe. Myślę, że skradnie także Wasze serca i żołądki.
Owsianka – dwa najlepsze przepisy
Właśnie patrzycie na najbardziej sprawdzony przepis w dziejach tej strony. Oto moja owsianka na dwa najlepsze sposoby: gotowana i jogurtowa.
Idealne pancakes owsiane – zamiast owsianki
Idealne, czyli jakie? Wyrośnięte, a nie klejące, wymagające 4 głównych składników, przygotowane w jednym pojemniku do blendera. No i oczywiście przepyszne.
Naturalny jogurt sojowy
Ostatecznie udało się! W końcu mam dwie receptury na prosty, naturalny jogurt sojowy bez użycia termometrów, jogurtownic, specjalistycznych kultur bakterii ani zakwasek.
Chrupiąca granola
Niezawodny i przepyszny przepis, który każdy może spersonalizować zgodnie ze swoim smakiem lub obecnym stanem spiżarki.
Królewskie śniadanie – zapiekany ryż z gruszkami
Mój ostatni eksperyment – zapiekany ryż z gruszkami – okazał się tak udany, że wyglądał bardziej jak piękny deser, niż pożywne śniadanie.
Na zdrowie,
Diana
Zwykła sól czy czarna? 🙂
Ja użyłam zwykłej, ale czarna też będzie fajnie pasować 🙂
Cześć! Bardzo chciałabym spróbować, bo koleżanka zachwyca się tym przepisem, ale niestety jestem uczulona na mąkę z ciecierzycy. Czy jest jakaś inna mąką którą mogę ją zastąpić?
Można spróbować zmielić na mąkę inne strączki (np. czerwoną soczewicę). Wydaje mi się, że do takiego przepisu można spróbować wykorzystać mąkę kukurydzianą, ale wody dolałabym w takim przypadku o 1/3 mniej.
Nie mam mąki z ciecierzycy ;_; jaką inną mogę ją zastąpić?
zrobilem, świetne, dziękuję
Super, że podpasowała 🙂
Przepis wygląda obłędnie, specjalnie zamówiłam formę żeby móc go wypróbować 🙂 mam pytanie co do kaloryczności – 200 kcal to jeden kawałek (1/12 całej frittaty)?
Pozdrawiam, wierna fanka bloga
Uwaga, do przepisu zakradł się błąd – 1 porcja, czyli 1 kawałek frittaty to niecałe 90 kcal, a nie 200 🙂 Przez przypadek wpisałam do kalkulatora 50 szklanek oliwek, zamiast 50 g oliwek 😀
To wiele wyjaśnia 😀 dziękuję za odpowiedź!