Jeśli z całego bloga miałabym Wam polecić jeden przepis wigilijny, to z całą pewnością i z ręką na sercu byłby to przepis na pieczone pierożki świąteczne. Spośród wszystkich moich rodzinnych tradycji kulinarnych, z tej jestem absolutnie najbardziej dumna. Gdziekolwiek ich nie przyszykuję po raz pierwszy, dostaję pytania o przepis. I nic dziwnego. Te pierożki to świąteczne mistrzostwo świata. A przynajmniej dokładnie tym są dla mnie od najmłodszych lat.
W mojej rodzinie nigdy nie mieliśmy tradycji gotowania uszek. U nas zawsze do barszczu wigilijnego podawało się właśnie kruche pierożki. Są niesamowicie aromatyczne. Ciasto jest delikatne i kruche, a farsz intensywny, pachnący i … uzależniający.
Ten przepis był jednym z pierwszych, które pojawiły się na moim blogu, jeszcze w 2014 roku. Stwierdziłam jednak, że ze wszystkich przepisów, ten chyba najbardziej zasługuje na odświeżenie, lepsze opisanie i lekkie zmodyfikowanie proporcji (zwłaszcza ciasta).
Jak nie przytyć w Święta?
To chyba jedno z najbardziej popularnych w tym sezonie pytań kierowanych do dietetyków. Odpowiedź jest dość prosta, jeśli najpierw wyjaśnimy sobie, dlaczego ludzie w tym okresie tyją (bo taka tendencja faktycznie jest obserwowana nie tylko w Polsce, ale i na całym Świecie):
- Święta i świętowanie w magiczny sposób rozciągają się na dużo dłuższy czas, niż tylko Wigilię i dwa dni Świąt. Jemy zupełnie inaczej i z o wiele większym przyzwoleniem, najczęściej aż do okolic początku stycznia. Różnica pomiędzy 3 dniami, a 1-2 tygodniami jest bardzo duża.
- Jemy dużo za dużo. Problemem nie jest kaloryczność świątecznych dań, ale fakt, że jemy do przejedzenia, a pierwszą oznakę, że uczucie przejedzenia minęło traktujemy jako zielone światło dla kolejnego kawałka serniczka.
- Gotujemy za dużo, a „resztki” poświąteczne, zamiast do zamrażarki lądują ostatecznie w brzuchach.
- Podtrzymujemy tradycję prezentowania sobie słodyczy. Rozumiem, skąd się wzięła i jakie ma korzenie, jednak w obecnych czasach, kiedy nie mamy problemu z dostępnością do czekolady, a stoły w Wigilię i całym okresie okołoświątecznym uginają się od łakoci, ciast i pierniczków, wydaje się, że dorzucanie dodatkowych słodyczy w formie prezentu potrafi być często niezbyt pożądanym zbytkiem.
Co zatem robić?
- Wyznacz konkretną ilość świątecznych dni, po których postaraj się powrócić do typowego, bardziej normalnego jedzenia.
- W Święta jedz to, na co masz ochotę, ale z podstawowym poszanowaniem dla brzucha. Pozwól sobie zgłodnieć między kolejnymi posiłkami.
- Po dniach świątecznych, poporcjuj pozostałe dania i łakocie i je zamróź.
- Jeśli nie chcesz dostawać słodycze na prezent – zakomunikuj to bliskim w grzeczny, ale zdecydowany sposób. Jeśli Ty robisz słodki prezent, upewnij się, że faktycznie jest pożądany.
- Codziennie w Święta zabierz rodzinę pod pachę i idźcie na spacer.
- Uważaj na większe ilości alkoholu. Postaraj się oprócz drinka, czy kieliszka wina, zawsze mieć też nalaną szklankę z wodą lub niekalorycznym napojem.
- Nie wymagaj od siebie za dużo – wiele osób ma wyrzuty sumienia w święta, które najczęściej są spowodowane nierealistycznymi założeniami tj. „zjem tylko jeden kawałek ciasta przez cały okres Świąt”. Warto podchodzić do siebie sprawiedliwie i pozwolić też sobie na przyjemność.
Pieczone pierożki świąteczne
2
hours35
minutesCały przepis pozwala na przygotowanie około 60 pierożków.
Składniki
- Na kruche ciasto
400g mąki pszennej
200g margaryny wegańskiej (np. Kasia bez laktozy)
4 duże łyżki gęstej śmietany kokosowej (zamiennikiem za śmietanę może być zblendowane na gładko 100g tofu naturalnego z 50g wody)
szczypta soli
*mleko sojowe do posmarowania wierzchu ciasta
- Na farsz pieczarkowy
1 kg pieczarek
20g suszonych grzybów (jeśli ktoś nie lubi można pominąć)
4 cebule
3 łyżki oliwy
3 łyżki oleju rzepakowego
2 łyżki bułki tartej
sól, pieprz (opcjonalnie dla podkręcenia smaku 1 łyżka sosu sojowego jasnego)
Sposób przygotowania
- Jak zrobić ciasto?
- Zanim zaczniecie, ważna informacja – farsz warto zrobić na kilka godzin przed klejeniem pierogów, żeby miał szanse dobrze ostygnąć.
- Mąkę, pokrojoną margarynę i śmietanę ze szczyptą soli zagniatamy do uzyskania gładkiej i zwartej konsystencji. Kulę ciasta owijamy folią aluminiową/spożywczą i wkładamy do lodówki na pół godziny.
- Jak zrobić farsz?
- Suszone grzyby zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do namoczenia.
- Cebule obieramy, siekamy drobno i smażymy na 6 łyżkach tłuszczu, na średnim ogniu, aż się zarumienią. Połowę podsmażonej cebuli odłóżcie na bok, do miseczki lub na drugą patelnię – cały farsz warto smażyć w dwóch pulach lub na 2 dużych patelniach jednocześnie.
- Pieczarki należy umyć i razem z namoczonymi grzybami zetrzeć na tarce o drobnych oczkach lub poszatkować bardzo drobno.
- Pieczarki z grzybami też dzielimy na dwie części, które należy podsmażać na przygotowanej już wcześniej cebuli. Pieczarki warto dodawać partiami i na bieżąco czekać, aż odparują i zrobią miejsce na resztę grzybów. Grzyby smażymy aż do momentu, jak się mocno podsmażą i stracą całą wodę (na początku będą wodniste, później zrobią się sine w kolorze, ale z czasem powinny się zrobić ciemnoszare).
- Na koniec doprawiamy pieczarki solą i pieprzem, obie partie farszu mieszamy ze sobą i z bułką tartą. Jeśli ostatecznie wasz farsz wyszedł dość mokry (np. wypływa z niego jeszcze trochę wody z pieczarek), dodajcie dodatkowe 2 łyżki bułki tartej – ta ma za zadanie zrobić z farszu zwartą masę o konsystencji miękkiej i wilgotnej, ale też zwartej i plastelinowatej.
- Jak skleić i upiec pierożki?
- Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 2-3mm, wycinamy kółka (u mnie średnica 7cm). Na środek nakładamy farsz łyżeczką, brzegi zalepiamy, a następnie kanty dociskamy widelcem.
- Pierożki wykładamy na papierze lub macie do pieczenia, a wierzch smarujemy mlekiem sojowym. Pierożki pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 35 minut. Podajemy na ciepło z barszczem wigilijnym.
Okiem dietetyka
- Ten posiłek ma sporo kalorii w średniej wielkości porcji, ale z drugiej strony jest to typowe danie świąteczne, przygotowywane raz w roku. Jedz go ze smakiem i po prostu staraj się nie przejeść (:
Zastanawiasz się skąd dlaczego udzielam takich, a nie innych porad? Przeczytaj “Przewodnik o blogu” i poznaj zasady, które są fundamentem zamieszczanych przeze mnie przepisów i komentarzy “okiem dietetyka”.
Spodobał Ci się przepis “Pieczone pierożki świąteczne”? Przeglądnij w takim razie jeszcze inne pomysły na roślinne przepisy wigilijne:
Na zdrowie i smacznego,
Diana
Wyborny przepis. Dodatek smietanki lub gestego jogurtu kokosowego sprawia, me ciasto pieknie pachnie, chrupie i smakuje. Od tego roku pierozki te beda stalym elementem mojego swiatecznego menu. Goraco polecam!