Wegańskie ciasta drożdżowe nigdy mnie nie rozczarowują, a zwłaszcza dzisiejsze. Jest przepyszne, delikatne i lekko lepkie od kremu śliwkowo-kakaowego. W formie wieńca prezentuje się bardzo urodziwie, ale równie dobrze możecie je zrobić jako rogaliki drożdżowe, czy zawijańce. Jest to chyba mój ulubiony przepis zarówno na ciasto drożdżowe, jak i na krem. Połączone razem stanowią duet idealny.
Wieniec drożdżowy palce lizać
12
kawałków1
hour30
minutes30
minutes215
kcalCały przepis pozwala na przygotowanie około 12 porcji drożdżówki (wieniec kroimy na ćwiartki, a następnie każdą ćwiartkę na 3 części). Kaloryczność 1 porcji uwzględnia wszystkie poniższe składniki.
Składniki
- Na ciasto:
1 opakowanie drożdży instant
1 szklanka mleka roślinnego
2 łyżki oleju
2 łyżki musu owocowego (jabłkowego, dyniowego… lub 2 łyżki zblendowanego banana)
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu
ok 3 szklanek mąki pszennej
- Na krem śliwkowo-kakaowy:
1/2 słoika powideł śliwkowych (około 150 g)
2 łyżki kakao
2 łyżki mleka roślinnego
1 łyżka oleju
dodatkowo: garść orzechów, 1/4 szklanki cukru, 1 banan
Sposób przygotowania
- Lekko podgrzane mleko roślinne mieszamy w sporej misce razem z olejem, drożdżami, musem owocowym, 2 łyżkami cukru, solą i cynamonem.
- Następnie dodajemy mąkę po pół szklanki na raz, cały czas mieszając łyżką. W momencie kiedy ciasto robi się za gęste, zaczynamy wyrabiać je rękami.
- Kiedy ciasto przestanie się kleić do rąk, ale nadal będzie sprężyste i wilgotne, przekładamy je do miski, przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i wkładamy na 40 minut do wyrośnięcia. Najlepiej do piekarnika podgrzanego do 50 stopni 🙂
- W międzyczasie przygotowujemy krem (powidła, kakao, mleko i olej mieszamy dokładnie do powstania jednolitej konsystencji).
- Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na prostokątny placek o grubości ok 0,5 cm. Blat musi być wcześniej dobrze oprószony mąką, żeby ciasto na pewno się nie przyklejało do jego powierzchni. Na zewnętrznej części rozsmarowujemy krem śliwkowo-kakaowy, rozsypujemy pokrojonego w kostkę banana i na koniec posypujemy całość cukrem.
- Ciasto zwijamy jak roladę, zaginając i rolując dłuższą część ciasta. Następnie gotowy rulon przecinamy nożem wzdłuż na pół, obie połówki kładziemy tak, żeby rozcięte warstwy były położone do góry. Następnie przeplatamy ciasto jak warkocz i łączymy jego końce ze sobą, formując okrąg. Jeśli nadal średnio wiesz, jak to zrobić, na dole umieściłam link do bloga, gdzie jest to pięknie pokazane na fotografiach.
- Warkocz na koniec posypujemy posiekanymi orzechami i dajemy mu wyrosnąć kolejne 20-30 minut. Po tym czasie pieczemy ciasto w 180 stopniach przez około pół godziny. Najlepiej smakuje na ciepło, więc zbieramy doborowe grono konsumentów i wcinamy czym prędzej 😛
Jak skręcać wieniec? Tutaj jest to pięknie pokazane: LINK 🙂
Zastanawiasz się skąd dlaczego udzielam takich, a nie innych porad? Przeczytaj „Przewodnik o blogu” i poznaj zasady, które są fundamentem zamieszczanych przeze mnie przepisów i komentarzy „okiem dietetyka”.
Smacznego!
Diana
Cześć! Bardzo zachecający przepis, dziękuję! Mam pytanie, czy mąkę przenną można zamienić na jakąś bezglutenową? Niestety nie możemy zbóż..