Sałatki majonezowe to stały element większości polskich imprez, świąt i większych kolacji. Jak zastąpić majonez zdrowszym, ale równie dobrym sosem? Jak sprawić, że omasta do sałatek z tłustej i zamulającej stanie się odżywcza i wartościowa? Oto moja alternatywa dla majonezu.
Majonez, bez względu na to czy wegański, czy tradycyjny składa się głównie z oleju. Nie wiem, czy kiedykolwiek robiliście go sami, ale myślę, że takie doświadczenie całkiem nieźle obrazuje jego skład. W skrócie: dodajecie kilka łyżek musztardy, octu i jakiegoś białka (jajko/mleko sojowe/aquafaba) i zaczynacie lać olej. I tak się go leje i leje, i leje, i leje … aż całość zgęstnieje i nabierze tej charakterystycznej, galaretowatej konsystencji. Nic więc dziwnego, że majonez składa się w 70% z czystego, lanego tłuszczu.
Jeśli używamy tego majonezu w małych ilościach – np. łyżeczkę, to wiadomo, że nasza dieta nie straci widocznie na wartości odżywczej.
Ale:
- W Polsce, jeśli już używamy majonezu, to często w większych ilościach, np. do sałatek, kanapek, na jajka, do sosów.
- Jeśli jest zdrowa alternatywa dla majonezu, warto jej spróbować. Ostatecznie, jeśli mamy do wyboru produkt, który w najlepszym wypadku nie pogorszy naszej diety i zdrowia i produkt, który ewidentnie składa się ze składników, które mają prozdrowotny wpływ, to chyba wybór staje się całkiem oczywisty, prawda?
Alternatywa dla majonezu
6
5
minutes5
minutes110
kcalCały przepis pozwala na przygotowanie około 6 porcji. Kaloryczność 1 porcji uwzględnia wszystkie wypisane poniżej składniki.
Składniki
1 puszka mięciutkiej ciecierzycy (ok. 240g)
1 dojrzałe, miękkie awokado
2 łyżki octu
2 czubate łyżeczki musztardy (delikatesowa lub dijon)
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
1/3 – 1/2 szklanki wody
opcjonalnie: 2 łyżki płatków drożdżowych
Sposób przygotowania
- Ciecierzycę dobrze odsączamy, a awokado przecinamy na pół, wyjmujemy pestkę i wydłubujemy miąższ łyżką.
- Wszystkie składniki (oprócz wody) wrzucamy do głębokiego naczynia.
- Całość blendujemy długo i na wysokich obrotach, dolewając w trakcie tyle wody, żeby konsystencja i gęstość przypominała tą majonezową.
- Po kilku minutach blendowania uzyskamy idealnie gładki mus, o kremowym smaku.
- Taki sos można przechowywać około 3 dni.
Okiem dietetyka
- Ten posiłek składa się głównie z produktów niskoprzetworzonych, ma sporo wartości odżywczych, ale ma też sporo kalorii w małej porcji. Tej pasty używaj odmierzając ją na łyżki i łyżeczki.
- 1 porcja z tego przepisu będzie dobrym źródłem zdrowych tłuszczów w Twoim posiłku.
Zastanawiasz się skąd dlaczego udzielam takich, a nie innych porad? Przeczytaj „Przewodnik o blogu” i poznaj zasady, które są fundamentem zamieszczanych przeze mnie przepisów i komentarzy „okiem dietetyka”.
Smacznego!
Diana
Właśnie zrobiłem, teraz leży sobie na jutro w lodówce. Wyszedł rzeczywiście gładki i w smaku też dobry. Lekko kojarzy się z majonezem i myślę, że w sałatce mógłby go z sukcesem udawać. Nie miałem płatków drożdżowych, więc zastąpiłem je sosem sojowym. Jedyny minus, że to avokado jednak czuć. Możliwe, że dodałem go za dużo i to dlatego. Miałem jedno małe avokado, więc dałem w całości. Z drugiej strony dzięki temu jest bardziej kremowy.
Ciekawe, jak będzie smakował jutro po całym dniu leżakowania, jak się smaki ustabilizują 🙂
DZięki za przepis
Dzięki, na pewno wypróbuję!
O nie, nie ma szans, żal by mi było awokado do majonezu <\3 jak tylko mam takie dojrzałe to zjadam z solą i sokiem z cytryny, ostatecznie jako guacamole. Ale może jakby zamiast niego dać trochę oleju lnianego albo orzechowego? Jak myślisz?