faszerowane bataty

Pieczone faszerowane bataty

Zima i przedwiośnie to czas warzyw korzeniowych. W mojej kuchni królują ostatnio buraki, seler i ziemniaki. Dla urozmaicenia kupuję też bataty. Jeszcze do niedawna uważałam je za kłopotliwe warzywa – wydawały mi się być za słodkie. Teraz już zmieniłam zdanie. Pokochałam faszerowane pieczone bataty. Zjadam je taśmowo, razem ze skórką. Najbardziej mi odpowiadają w połączeniu z wyrazistymi, słonymi dodatkami. Właśnie taki kontrastowy w smakach przepis dzisiaj Wam prezentuję.

Faszerowane, pieczone bataty mogą się kojarzyć z czasochłonną potrawą, ale zrobiłam je może w 15 minut, później już wszystko się samo grzało w piekarniku. Mam dla Was jeden trik, który spowoduje, że czas przygotowania posiłków skróci się z 30-40 do 10-15 minut, a przepisy wykorzystujące pieczone warzywa przestaną się wydawać praco- i czasochłonne.

Raz, albo dwa razy w tygodniu róbcie w domu „Wielkie Przetwórstwo Warzywno-Żbożowo-Owocowe”. Za jednym zamachem, wykorzystajcie 4 palniki i ugotujcie w rondlach kilka woreczków kasz, ryżu, soczewic i innych, sypkich, długo gotujących się produktów. Do piekarnika w tym samym czasie wrzućcie warzywa korzeniowe, jakie macie pod ręką: buraki, selery, pietruszki, ziemniaki, bataty. Wy możecie iść oglądnąć film, poczytać książkę, a w międzyczasie Wasze jedzenie będzie się samo przygotowywać. Jedyna praca, jaką trzeba będzie wykonać, to na koniec spakować wszystko w pojemniki i schować do lodówki. W ten sposób już wszystkie posiłki w ciągu tygodnia będziecie mogli przygotować nawet w kilka minut.

Ja ten sposób wykorzystuję już długi czas i uwielbiam świadomość, jak szybko potrafię teraz przygotować sobie posiłek. Namawiam Was do tego samego 🙂

Pieczone faszerowane bataty

Porcje

2

Przygotowanie

1

hour 
Pieczenie

20

minutes
Kaloryczność

550

kcal

Cały przepis pozwala na przygotowanie około 2 porcji posiłku. Kaloryczność 1 porcji uwzględnia wszystkie poniższe składniki.

Składniki

  • 2 duże upieczone bataty w mundurkach (ok. 450g) (oczywiście można też użyć ziemniaki)

  • 1 łyżka oleju

  • 1 cebula

  • garść pieczarek

  • 180g wędzonego tofu

  • 5 łyżek ugotowanej zielonej soczewicy

  • 2 łyżki sosu sojowego

  • 4 łyżki pestek dyni

  • Dodatkowo na sos:
  • puszka krojonych pomidorów (w sezonie duży, świeży pomidor)

  • garść świeżej bazylii

  • szczypta soli, cukru i pieprzu

Sposób przygotowania

  • Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
  • Upieczone w mundurkach bataty nacinamy wzdłuż, na pół. Obie połówki warzywa powinny być połączone skórką na spodzie. Tak przygotowanego batata otwieramy i z pomocą widelca rozgniatamy miąższ i rozpychamy go na boki, robiąc miejsce na farsz.
  • Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy na nim drobno posiekaną cebulkę, rozgniecione wędzone tofu i pokrojone pieczarki. Kiedy większość wody odparuje, a całość zacznie apetycznie pachnieć, dodajemy sos sojowy i soczewicę. Farsz smażymy jeszcze około 5 minut, na koniec doprawiamy go solą i pieprzem.
  • Bataty przekładamy do naczynia żaroodpornego. Jeśli macie małe naczynia żaroodporne na pojedyncze porcje, to będą nawet lepszym rozwiązaniem, niż taka klasyczna, duża forma. Warzywa wypełniamy farszem, wierzch posypujemy pestkami dyni. Danie wkładamy do piekarnika na 15-20 minut.
  • Bataty jemy na gorąco, zaraz po wyjęciu z piekarnika. Ja je podałam z chłodną salsą z krojonych pomidorów i bazylii (nie mogę nawet opisać swojej tęsknoty za świeżymi pomidorami).

Okiem dietetyka

  • Ten posiłek składa się głównie z produktów niskoprzetworzonych, ma sporo wartości odżywczych i dobry stosunek kaloryczności do nasycenia – jedz go intuicyjnie (bez potrzeby ograniczania ilości) i przyrządzaj tak często, jak masz na to ochotę.
  • 1 porcja z tego przepisu stanowi pełnowartościowy posiłek, wnoszący źródła węglowodanów, białka i zdrowych tłuszczów. Batata podaj z dodatkową ilością warzyw (np. brokułem lub świeżymi pomidorami malinowymi).

Zastanawiasz się skąd dlaczego udzielam takich, a nie innych porad? Przeczytaj „Przewodnik o blogu” i poznaj zasady, które są fundamentem zamieszczanych przeze mnie przepisów i komentarzy „okiem dietetyka”.


Smacznego, Diana

Komentarze

  1. Nie jestem wegetarianka, moja córka jest ale ja jem bardzo mało mięsa i często gotuje dla córki i z nią pałaszuje te pyszności, powoli zakochuje się w tym wege jedzeniu, Twój blog mnie inspiruje, dzisiaj planuje takiego batata i już czuje , ze będzie pysznie, dziekuje za te wszystkie przepisy. Ten sos umami i inne pyszności ciagle przeglądam i korzystam z przepisów wolny czas poświęcam zaglądaniu na Twoje przepisy, brawo👍😁

  2. Pyszne, robiłam wiele razy (jednak bez tofu z uwagi na alergie). Polecam !

    • Super 🙂 cieszę się, że smakują. Tofu w tym przepisie jest głównie dla posmaku wędzonego, a ten można uzyskać też wędzoną papryką lub ekstraktem wędzarniczym 🙂

  3. Mniam, pysznie to wygląda! Ja zazwyczaj piekę bataty w ekspresowym tempie i jem je bez dodatków – jedynie z zieleniną i różnymi warzywami, rzuconymi obok. Jednak ten farsz wygląda zbyt pysznie, żeby nie wykombinować czegoś na jego podobieństwo!

  4. a czy można czymś zastąpić tofu? czy lepiej zupełnie z niego zrezygnować i dodać tylko wędzonej papryki w formie przyprawy?

    • Sama papryka wędzona też będzie jak najbardziej w porządku. Tempeh, albo kiełbaski sojowe też się będą nadawać 🙂

  5. Ile mniej więcej pieczesz Batata w całości ? 🙂

    • W całości niecałą godzinę 😉 Nigdy nie pilnuję czasu, ponieważ ile będziemy piec zależy od dojrzałości warzywa i np. jego wielkości. Wystarczy pod koniec pieczenia wbić widelec. Jeśli będzie wchodził jak w masło, bata jest gotowy 😉

Dodaj komentarz