Kapusta z grochem nigdy nie była tradycyjną potrawą wigilijną w mojej rodzinie. Słyszałam jednak o niej kilka razy od znajomych i postanowiłam ją wypróbować. Całe szczęście! Okazało się, że jest to jedna z najprostszych i najzdrowszych świątecznych potraw. Bazuje na kilku podstawowych składnikach, a smak, jaki z ich pomocą osiągamy jest przepyszny, przepełniony zimowymi aromatami.
Bardzo lubię odkrywać tradycyjne polskie przepisy, które niestety z czasem zatraciły popularność i odeszły w zapomnienie. Dzisiaj może się nam wydawać, że produkty, takie jak strączki stały się popularne dopiero dzięki diecie wegetariańskiej, ale przecież biała fasola, groch, czy soczewica były jednymi z podstawowych składników polskiej chłopskiej kuchni.
Warto polegać w swojej codziennej i świątecznej kuchni na tak prostych i lokalnych produktach, jak kapusta kiszona, czy groch. Pozwoli to przywrócić stare tradycje i zbudować na nowo łatwiejsze i zdrowsze nawyki w kuchni. Bez potrzeby inwestowania w egzotyczne, modne składniki.
Kolejnym klasycznym, polskim i świątecznym daniem, wykorzystującym strączki, tak jak kapusta z grochem, jest np. wigilijna fasola Piękny Jaś w maśle. Wypróbujcie chociaż jeden z tych przepisów. Na prawdę warto.
Kapusta z grochem
8
9
hours30
minutes1
hour30
minutes210
kcalCały przepis pozwala na przygotowanie około 8 porcji kapusty z grzybami. Kaloryczność 1 porcji uwzględnia wszystkie poniższe składniki.
Składniki
1 kg kapusty kiszonej
2 szklanki grochu łuskanego (ok. 400 g)
garść suszonych grzybów (ewentualnie podsmażonych pieczarek)
2 cebule
2 łyżki oleju
4 kulki ziela angielskiego
4 liście laurowe
1 łyżeczka kminku
2 czubate łyżeczki majeranku
2 łyżeczki cukru
sól
Sposób przygotowania
- Suszone grzyby zalewamy wrzątkiem i moczymy ok. 10-15 minut.
- Groch moczymy przez noc, a następnie gotujemy do miękkości w sporej ilości wody. Po gotowaniu, nadmiarową wodę należy odlać. Proces gotowania najczęściej zajmuje ok 1,5 godziny.
- Cebulę podsmażamy do zeszklenia na oleju, w sporym garnku. Następnie dodajemy do niej odsączoną i poszatkowaną kapustę oraz grzyby razem z wodą po moczeniu.
- Go garnka dorzucamy wszystkie przyprawy oprócz soli. Kapustę zalewamy wodą do jej przykrycia. Całość gotujemy pod pokrywką, na małym ogniu około godziny. Jeśli kapusta zacznie przywierać, podlewamy ją w trakcie delikatnie wodą.
- Na koniec dodajemy odsączony i ugotowany groch. Gotujemy kolejne 10-15 minut bez przykrywki tak, żeby odparowała nadmierna woda.
- Kapustę z gorchem doprawiamy do smaku solą.
Okiem dietetyka
- Ten posiłek składa się głównie z produktów niskoprzetworzonych, ma sporo wartości odżywczych i dobry stosunek kaloryczności do nasycenia – jedz go intuicyjnie (bez potrzeby ograniczania ilości) i przyrządzaj tak często, jak masz na to ochotę.
- 1 porcja z tego przepisu będzie dobrym źródłem białka, tłuszczu oraz sporej ilości warzyw.
- Ten posiłek może stanowić zdrową przekąskę między posiłkami. W zastosowaniu jako główny posiłek – warto go uzupełnić o produkt pełnoziarnisty (np. pieczywo lub kaszę).
Zastanawiasz się skąd dlaczego udzielam takich, a nie innych porad? Przeczytaj „Przewodnik o blogu” i poznaj zasady, które są fundamentem zamieszczanych przeze mnie przepisów i komentarzy „okiem dietetyka”.
Smacznego!
Diana
Dziwny pomysł, kapusta z grochem. U mnie w domu przyrządza się od zawsze groch z kapustą. I grzybków więcej bywa 🙂
Tradycja i klasyka, jedna z tych rzeczy, o których nie możemy zapomnieć. Mam nadzieję, że i moje wnuki znajdą na wigilijnym stole tę tradycyjną potrawę.